Bezpieczeństwo

zabawa.przygoda.relaks.

ZASADY BEZPIECZNEGO KAJAKOWANIA - ODPRAWA

 Nigdy nie wchodzimy dwa razy do tej samej rzeki. To mądre powiedzenie powinniśmy wziąć sobie do serca. Rzeka przeobraża się w sposób naturalny. Zmianie ulegają jej koryto, poziom wody, na jej drodze pojawiają się przeszkody (zwałki, mielizny, łachy piachu) które niepostrzeżenie znikają. W zależności od poziomu wody mogą być one spławne lub nie. Pamiętajmy o tym, że rzeka nie ma wszędzie jednakowej głębokości. Stojąc na jednym brzegu lub na jej środku w wodzie po kostki (na tym samym odcinku) odmęty mogą być bardzo głębokie i zdradliwe. Dlatego należy uświadomić sobie, że jest to żywioł i mieć do niego respekt. 

Nie powinno się jednak mieć przed kajakowaniem żadnych obaw. Zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa w kajaku,  przeżyjemy wspaniałą przygodę.

 

Podstawową zasadą jest wsiadanie do kajaka ustawionego pod prąd i oparcie wiosła o kajak i brzeg tak, aby stanowiło ono dla nas swoistą podporę. Wsiadając do kajaka możemy albo najpierw usiąść i wsunąć nogi, albo stanąć na środku kajaka trzymając się oburącz burt, zachowując jak najniżej środek ciężkości (!pamiętaj! kajak jest dużo mniej stabilny na wodzie, niż na brzegu). Należy nadmienić, że 90% wywrotek ma miejsce przy wsiadaniu i wysiadaniu z kajaka.

Dobierając obsadę / pary do wspólnego kajakowania – należy pamiętać o tym, żeby cięższa osoba siedziała z tyłu (również bagaż należy tak rozmieścić) aby dziób kajaka uniósł się nieznacznie do góry.  Poprawi to sterowność kajak a tym samym bezpieczeństwo.

ZAWSZE PŁYWAJ W KAPOKU / KAMIZELCE ASEKURACYJNEJ. NIGDY NIE PŁYWAJ W KAJAKU POD WPŁYWEM ALKOHOLU

Przy pokonywaniu zwalonych drzew (zwałek), powinniśmy pochylać się do przodu, układając wiosło wzdłuż kadłuba kajaka. Mocne wychylenie się dwóch osób na tą samą burtę, grozi w najlepszym wypadku nabraniem wody, lub co gorsza, wywrotką kajaka. Ta zasada obowiązuje również w momencie, gdy woda zniesie kajak w zarośla, lub pod drzewo. Naturalnym odruchem bezwarunkowym jest ochrona twarzy i unik. 

Przy pokonywaniu bystrzy, należy pamiętać o ustawieniu kajaka – na wprost przeszkody. Napłynięcie na przeszkodę bokiem, grozi wywróceniem kajaka.

Gdy przydarzy nam się wywrotka, pamiętajmy zasadę: NAJPIERW CZŁOWIEK PÓŹNIEJ SPRZĘT.  Nie panikujmy. Gdy jesteśmy bezpieczni i ocenimy sytuację, możemy podjąć próbę wyciągnięcia sprzętu. Kajak należy odwrócić dopiero na brzegu. Obrócenie kajaka pełnego wody na środku rzeki, będzie dla nas nie lada wyzwaniem.

W przypadku grup, starajmy się aby załoga pierwsza (otwierająca w miarę możliwości spowalnia grupę) i ostatnia (zamykająca pilnuje, aby nikt nie został z tyłu) były osobami, załogami doświadczonymi, tak aby w razie przeszkody, móc bezpiecznie przeprowadzić grupę, lub udzielić wsparcia. Należy też pamiętać o wszystkich uczestnikach. Starajcie się mieć w zasięgu wzroku załogę przed i za sobą, płynąc w odpowiednich odstępach i w miarę zwartej grupie.  

Zawsze obserwujmy wodę, jej tafla nigdy nie jest gładka. Marszczenie się wody, często sygnalizuje niewidoczną przeszkodę: kamień, pień, mieliznę. Uważajmy na wiry i odmęty. 

W miarę możliwości przygotujmy się do trasy. Postarajmy się o mapkę spływu, zobaczmy gdzie czekają na nas niespławne przeszkody (jazy, tamy, progi wodne). Pamiętajmy aby sprawdzić pogodę i odpowiednio się do niej przygotować.

Należy pamiętać również o odpowiednim zabezpieczeniu bagażu przed zamoczeniem, a w szczególności sprzętu elektronicznego oraz dokumentów.

Ekwipunek

Co warto zabrać?

W zależności od tego, w jak długim spływie kajakowym będziemy brali udział,  tak nasze wyposażenie w kajaku będzie się różnić. Absolutnym „must have” jest:

W słoneczne dni: nakrycie głowy, krem z filtrem, spray na komary, okulary przeciwsłoneczne, strój kąpielowy, ręcznik, buty kajakowe lub klapki.
W dni mniej słoneczne: polar lub ciepły sweter, kurtkę nieprzemakalną / wiatrówkę.
Zawsze starajmy się zabezpieczyć jeden komplet odzieży na zmianę, w razie wywrócenia kajaka, szczególnie w chłodniejsze dni.
Warto wziąć ze sobą: kawałek linki, scyzoryk, latarkę, niezbędnik, zapałki / krzesiwo / zapalniczkę, worki na śmieci.
W przypadku spływów kilkudniowych: namiot, śpiwór, karimatę, menażkę, kubek, kociołek.

Pamiętaj !NIE ŚMIEĆ! pozostaw po sobie ład i porządek, tak aby inni turyści, mogli korzystać z uroków natury.